Profylaxe projektoru v otázkách a odpovědích

Profylaxe projektoru v otázkách a odpovědích

Jsou pro vás slova profylaxe či profylaktika španělskou vesnicí? Jakkoli mohou znít vzdáleně, ve svém významu jsou prospěšné v každodenní praxi, nejenom v českých kancelářích a firmách, ale také v domácnostech. Pokud má technika bezpečně a dlouhodobě fungovat, bez profylaxe se neobejde. Projektory samozřejmě nejsou výjimkou.

Co je to vůbec profylaxe?

Termín profylaxe pochází z řeckého slova „profylax“. Doslovně se dá přeložit jako „předsunutá hlídka“. Význam slova profylaxe tedy v současném světě znamená „preventivní kontrola či prohlídka“, potažmo také čištění nebo údržba.

Pokud jde o oblast IT a elektronických zařízení, má profylaxe podobu pravidelného čištění a také kontroly nejvíce namáhaných částí nebo těch nejporuchovějších míst.

Profylaxe, nebo také profylaktika, preventivní údržba elektronických zařízení se týká domácností i firem. Přináší delší životnost elektroniky, a tím i finanční úsporu. Významným faktorem je také bezpečnost. V praxi jde zejména o čištění od prachu, který techniku ohrožuje nejvíce. Zanáší ventilátory zajišťující chlazení. Bez chlazení přitom žádný elektronický přístroj nemůže dlouhodobě fungovat. Pro projektory to platí dvojnásob.

Proč je profylaxe potřebná?

Na význam profylaktiky, tedy pravidelného preventivního servisu projektorů upozorňuje i Tomáš Macháček ze servisu Complex spol. s r.o. V naší anketě, kdy jsme se na údržbu projektorů ptali přímo v servisech, vysvětluje, proč je profylaktika pro dlouhodobý bezproblémový provoz projektoru nezbytná.

Prachové částice způsobují překážku pro světelné paprsky, které se o něj zastaví a přemění se v tepelnou energii. Tím dochází k poškození optických prvků projektoru. Ve ventilačních systémech se prach dostává do ložisek ventilátorů, kde se usazuje a způsobuje jejich zadření,“ upozorňuje pan Macháček.

Jak často provádět profylaxi?

Odborníci, které jsme oslovili přímo v servisech, doporučují provádět profylaxi projektoru pravidelně, vždy nejméně jednou ročně. To platí zejména pro domácnosti, kde se projektor nevyužívá tak často, a také pro méně náročné firemní provozy.

V případě, že je projektor provozován v náročném prostředí, je vhodné profylaxi zkrátit, a to na 6 měsíců nebo i méně. Typicky se jedná o projektory, které se využívají v restauracích a dalších zakouřených, vysoce prašných provozech.

Jak vypadá profylaktika v praxi?

  • Servisy nabízejí rozebrání projektoru tak, aby mohly být všechny části důkladně vyčištěny buď chemicky, nebo stlačeným vzduchem, příp. vysátím.
  • Samozřejmostí je vyčištění větracích cest – filtrů a ventilátoru. Čistí se i kryty a mřížky projektoru, zrcadla, senzory nebo optická soustava.
  • Profylaktika v odborných servisech zahrnuje zpravidla také kontrolní test funkčnosti a odzkoušení vstupů.
  • Výsledkem profylaktiky může být i doporučení na další servisní úkony jako je výměna lampy, výměna vzduchových filtrů aj.

Záleží na typu projektoru. Pokud půjde o klasický domácí projektor, profylaktika v servisu netrvá zpravidla déle než jeden den.

Základní čistění a údržbu projektoru je možné provádět i v domácích podmínkách. Návod na domácí profylaxi najdete v našem článku: Správná péče o projektor – objektiv a prach.

A kolik stojí odborná profylaxe?

Komplexní profylaxe v servisech se cenově pohybuje zhruba od 500 Kč.

Cena se samozřejmě odvíjí od typu projektoru. Například profylaxe projektoru, který se využívá v kině, se bude pohybovat ve zcela jiných cenových relacích. Pokud však půjde o domácí či malý firemní projektor (do 2000 ANSI) cena profylaxe vás rozhodně nezruinuje.

01.04.2016
Kolektiv Projektory-Lampy.cz



« zpět

TOPlist