Z čeho se skládá lampa do projektoru?

Lampa do projektoru či projekční TV se skládá z výbojky – velmi silné žárovky, která je usazena v lampovém modulu. Ten má usnadnit manipulaci s lampou a její výměnu v projektoru. Kromě toho musí zajistit pevné a přesné usazení lampy v projektoru, připojení výbojky ke zdroji napájení, filtraci UV záření obsaženého v produkovaném světle, ochranu projektoru před případnou explozí výbojky (střepy díky modulu neprolétnou do optické soustavy projektoru) a další.

Lampový modul a jeho součásti

Lampový modul je vylisován z tepelně odolného plastu, u některých typů bývá částečně použit i kov. Obsahuje skleněnou čočku pro filtraci UV záření, případně i pro usměrnění světelného toku. Součástí modulu jsou napájecí kabely, které jsou na jedné straně připojeny k lampě a na druhé straně ke konektoru. Ten se při zasunutí lampového modulu do projektoru spolehlivě propojí s ballastem (neboli driverem) lampy – obvodem, který zajišťuje její napájení a není součástí lampového modulu.

Součástí lampového modulu jsou obvykle i šroubky pro přichycení modulu uvnitř projektoru. Některé lampové moduly obsahují také čip, který zajišťuje měření nasvíceného času lampy a plní rovněž funkci podpory prodeje originálních lampových modulů, protože výroba kompatibilních a jiných lamp je náročnější.

Konstrukce výbojek pro projektory

Nejdůležitější částí výbojky je tzv. hořák (angl. burner), tedy trubička z čirého skla, která obsahuje dutinu naplněnou plynnou směsí rtuti. Jsou v ní také umístěny dvě wolframové elektrody, mezi nimiž po nastartování výbojky vznikne elektrický oblouk. Ten reakcí s plynnou směsí emituje světlo, které je vyzařováno víceméně rovnoměrně všemi směry. Proto je okolo hořáku umístěn reflektor – skleněná baňka parabolického nebo eliptického tvaru, na vnitřní straně opatřená zrcadlovým povrchem. Reflektor odráží světelné paprsky směřující nežádoucím směrem tak, aby maximum produkovaného světla směřovalo dopředu, do optické soustavy projektoru.

U některých výbojek je na přední části reflektoru umístěno čelní sklo, případně čočka pro filtraci UV záření. Někdy je však toto sklíčko součástí samotného lampového modulu, a pokud není ani tam, naleznete je až v projektoru v komoře lampy. Výbojka také obsahuje obvykle dva (někdy i tři) konektory připojené k elektrodám v hořáku a vyvedené na zadní strany reflektoru lampy.

Dbejte na bezpečnost!

Většina lamp do projektorů jsou rtuťové výbojky. V hořáku těchto výbojek je malé množství rtuti. Rtuť má neblahý vliv na náš organismus a přesto, že jí je ve výbojce jen velmi malé množství v řádech jednotek miligramů, doporučujeme s výrobkem manipulovat opatrně a při jeho rozbití či explozi v projektoru odklízet střepy v rukavicích a místnost důkladně vyvětrat. Také nezapomeňte na ekologickou likvidaci staré lampy do projektoru.

Kdo vyrábí výbojky pro originální lampy?

Výbojky v dostatečné kvalitě pro originální lampy s modulem v současné době vyrábí jen několik málo výrobců:

Pokud si v našem internetovém obchodě objednáte originální lampou s modulem, značkovou lampu nebo originální lampu bez modulu, bude vždy osazena výbojkou od některého z těchto výrobců. Výbojky těchto značek mají velmi podobné parametry a jsou navzájem zaměnitelné. I sami výrobci originálních lamp s modulem občas sáhnou po výbojce od jiného výrobce, než jakou obvykle používají, z důvodu momentálního nedostatku lamp na trhu. Pokud při objednávce značkové nebo originální lampy bez modulu trváte na nějakém konkrétním výrobci výbojky, uveďte to prosím do poznámky k objednávce.

V kompatibilních modulech, nebo v případě, že objednáte kompatibilní lampu bez modulu, dostanete „no name“ výbojku, která se svými parametry blíží originálnímu produktu, avšak obvykle nedosahuje stejné kvality projekce a životnosti.

Pokud již víte o lampách vše potřebné, stačí vybrat si tu správnou

Bleskurychlý průvodce lampami

Najdi lampu na pár kliknutí

Lampy pro projektory

Lampy pro TV

TOPlist